print contact

International F. Chopin Competition

21.08.2023

Concerts dedicated to Mirosław Pieńkowski, the main sponsor of the 1997-2018 Chopin Competition, were held in Żelazowa Wola (Poland) from 12 to 16 August.
The concerts were attended by first prize winners of Chopini Piano Competition in Narva Ingmar Poll, Matthea Zhao, Zuzanna Krystian-Browalska and Grand Prix winner Elizaveta Corolli.

 

 


 

5.02.2023

KLASSIKARAADIO ( Concert in  MUBA, Tallinn)

 

04.02.2023

ONLINE

 

 

 

 

 

WINNERS!

Grand-Prix

Coroli, Elizaveta (Moldova)


I age group

The winner of the I prize Zhao, Matthea Ranran (United Kingdom)
The winner of the II prize  Poll, Ingmar (Estonia)
The winner of the III prize  Liu, Yifan (China)

Diplomas:
Bartula, Patricija (Latvia)
Tahk, Lorelei (Estonia)
Kim, Geonho (South Korea)

Special diplomas:

The best performer of a work of own country - Zhao, Matthea Ranran (United Kingdom)
The diploma "The promising young performer" - Zhao, Matthea Ranran (United Kingdom)
"For the best performance of a work by an Estonian composer"- Poll, Ingmar (Estonia)
"For the best performance of the work by F.Chopin to a participant from Estonia" - Poll, Ingmar (Estonia)

II age group

The winner of the I prize Krystian-Browalska, Zuzanna Maria (Poland)
The winner of the II prize Orlova, Ustinia (Estonia)

Diplomas:
Amiraslanova, Shirin Sabir Qizi (Azerbaijan)
Mosin, Maxim (Estonia)

Special diplomas:
"The best performer of F.Chopin`s work" - Krystian-Browalska, Zuzanna Maria (Poland)
"The best performer of J.S.Bach`s work" - Krystian-Browalska, Zuzanna Maria (Poland)


III age group

Grand-Prix Coroli, Elizaveta (Moldova)
The winner of the II prize Rak, Dominika Wiktoria (Poland)
The winner of the III prize Sen, Efe (Turkey)


Diploma:
Kozak-Solyom, Bonis (Hungary)

Special diplomas:
EMCY diploma - Coroli, Elizaveta (Moldova)
"For artistry and inspiration" - Coroli, Elizaveta (Moldova) 

 

 

03.02.2023

Registration form 04.02 

 

03.02.2023

ONLINE

 


02.02.2023

CHANGES IN THE PROGRAM 5.02.2023

February 5 (Sunday)
08.00 Departure from Narva to Tallinn. Route: hotel Inger, hotel Narva
12.00 Arrival in Tallinn
12.00 – 13.00 Rehearsals with an orchestra MUBA Concert Hall

13.00 – 14.30 Rehearsals. Soloists MUBA Concert Hall
15.00 Concert of laureates in Concert Hall MUBA
After the concert: departure to Narva

 

02.02.2023

Results of the II round

I age group (up to 12 years old)

1 Zhao, Matthea Ranran
UK

2 Bartula, Patricija
Latvia

3 Tahk, Lorelei
Estonia

6 Liu, Yifan
China

7 Poll, Ingmar
Estonia

8 Kim, Geonho
Korea

 

II age group (13 – 15 years old)

1 Orlova, Ustinia
Estonia

4 Amiraslanova, Shirin Sabir Qizi
Azerbaijan

5 Mosin, Maxim
Estonia

6 Krystian-Browalska, Zuzanna Maria
Poland
  

 

02.02.2023

02.02.2023   17:00  Narva Castle

Concert of the Participants

1 Pliousnina Kyrychenko, Luana Valeria
Portugal
Group I
F.Chopin Nocturne in F-sharp minor op. 48 no. 2

2 Zhao, Matthea Ranran
UK
Group I
F.Chopin Mazurka in C Major op. 24 no. 2

3 Bartula, Patricija
Latvia
Group I
F.Chopin Noctkurne in C minor op.posth

4 Liu, Yifan
China
Group I
F.Chopin Polonaise in E-flat minor op. 26 no. 2

5 Tahk, Lorelei
Estonia
Group I
E.S.Tüür “For Christina”

6 Ats, Annabelle
Estonia
Group I
F.Chopin Mazurka in G minor op. 24 no. 1

7 Sannikova, Daria
Ukraine
Group III
F.Chopin Ballade in F Major op. 38

8 Kim, Geonho
Korea
Group I
F.Chopin Nocturne in E-flat Major op. 55 no. 2

9 Amiraslanova, Shirin Sabir Qizi
Azerbaijan
Group II

F.Chopin Tarantella in A-flat Major op. 43

10 Rak, Dominika Wiktoria
Poland
Group III

F.Chopin Etude in F Major op. 10 no. 8

11 Coroli, Elizaveta
Moldova
Group III

F.Chopin Preludes op. 28
in A-flat Major no. 17
in F minor no. 18
in F Major no. 23
in D minor no. 24
 

 

 

 

02.02.2023

ONLINE

 


 

p> 01.02.2023

 

Announcement: Participants of the final concert, I age group, II age group - 3.02., 18.00

 

01.02.2023

Results
 

III round
 

III age group (16-18 years old)

1 Sen, Efe

Turkey

2 Rak, Dominika Wiktoria

Poland

3 Coroli, Elizaveta

Moldova

 

 

01.02.2023

ONLINE

 

 


31.01.2023

Results 

II round

II age group (13 – 15 years old)

1 Orlova, Ustinia
Estonia

4 Amiraslanova, Shirin Sabir Qizi
Azerbaijan

5 Mosin, Maxim
Estonia

6 Krystian-Browalska, Zuzanna Maria
Poland  

 

31.01.2023

ONLINE

 

 


 

30.01.2023

Registration form 31.01 for participants of  I ja III age groups (II round)

 

30.01.2023

Results

II round
 

I age group (up to 12 years old)

1 Zhao, Matthea Ranran
UK

2 Bartula, Patricija
Latvia

3 Tahk, Lorelei
Estonia

6 Liu, Yifan
China

7 Poll, Ingmar
Estonia

8 Kim, Geonho
Korea

 

II round
 

III age group (16 – 18 years old)

1 Sen, Efe
Turkey

2 Rak, Dominika Wiktoria
Poland

3 Coroli, Elizaveta
Moldova

6 Kozak-Solyom, Bonis
Hungary 

 

 

30.01.2023

ONLINE

 

The order of performance

I age group (up to 12 years old)

1 Zhao, Matthea Ranran
UK
2 Bartula, Patricija
Latvia
3 Tahk, Lorelei
Estonia
4 Pliousnina Kyrychenko, Luana Valeria
Portugal
5 Ats, Annabelle
Estonia
6 Liu, Yifan
China
7 Poll, Ingmar
Estonia
8 Kim, Geonho
Korea

 


II age group (13 – 15 years old)


1 Orlova, Ustinia
Estonia
2 Grundulis, Reinis
Latvia
3 Maškova, Maria
Estonia
4 Amiraslanova, Shirin Sabir Qizi
Azerbaijan
5 Mosin, Maxim
Estonia
6 Krystian-Browalska, Zuzanna Maria
Poland
7 Lejina, Rut
Latvia

 


III age group (16 – 18 years old)


1 Sen, Efe
Turkey
2 Rak, Dominika Wiktoria
Poland
3 Coroli, Elizaveta
Moldova
4 Sannikova, Daria
Ukraine
5 Heina, Mattias
Estonia
6 Kozak-Solyom, Bonis
Hungary

 

 


18.01.2023

 

Dear participants!
* Please follow the changes in information on the website.
* We reccomend you to let us know in advance about your arrival by email: narvamuusikakool@gmail.com
* Registration of participant for rehearsals (29.01.2023) of II age group - upon on arrival on the spot.

 

17.01.2023

Dear Participants!
During your arrival and registration for the Chopin Competition (Narva Culture Hall Rugodiv, A.Pushkin str. 8) you can receive information about the class schedule for individual lessons and rehearsals at the Narva Music School (Karja str. 3)

Registration for rehearsals on the stage of Narva Culture Hall Rugodiv on 29.01.2003 already is open on the link: Registration for rehearsals

 

THE PROGRAM IS CHANGED 17.01.  13:30

 

January 29 (Sunday)
10.00 – 16.30 Participants` registration (Narva Culture Hall Rugodiv, A.Pushkin str. 8)

10.00 – 17.30 Rehearsals for the I and III age groups on the stage (Narva Culture Hall Rugodiv, A.Pushkin str. 8)
19.30 – 22.00 Rehearsals for the II age group on the stage (Narva Culture Hall Rugodiv, A.Pushkin str. 8)

17.00 – 17.55 Participants` registration, continued (Narva Castle, Peterburi Str. 2)
18.00 Opening of the competition. Draw (Narva Castle, Peterburi Str. 2)

January 30 (Monday)
08.00 – 09.40 Rehearsals on the stage for III age group (Narva Culture Hall Rugodiv, A.Pushkin str. 8)
09.40 – 09.55 Piano tuning
10.00 – 11.30 I round III age group (1-4)
11.30 – 12.00 Break
12.00 – 13.00 I round III age group (5-7), continuatuion
13.00 – 15.00 Lunch (Ranna Resto, Linnuse 2)
13.00 – 15.00 Rehearsals on the stage for I age group (Narva Culture Hall Rugodiv, A.Pushkin str. 8)
15.00 – 15.30 Piano tuning
15.30 – 16.30 I round I age group (1-5)
16.30 – 17.00 Break
17.00 – 18.00 I round I age group, ending (6-10)
18.00 – 22.00 Rehearsals on the stage for II age group (Narva Culture Hall Rugodiv, A.Pushkin str. 8)
19.00 Announcement of the results of the I round,
I and III age groups (notice-board, website)

January 31 (Tuesday)
08.00 – 09.40 Rehearsals for the II age group (Narva Culture Hall Rugodiv, A.Pushkin str. 8)
09.40 – 09.55 Piano tuning
10.00 – 11.30 I round II age group (1-4)
11.30 – 11.45 Break
11.45 – 13.00 I round II age group, continuation (5-7)
13.00 – 15.00 Rehearsals for II age group (8-10)
13.00 – 15.00 Lunch (Ranna Resto, Linnuse 2)
15.15 – 15.30 Piano tuning
15.30 – 17.00 I round II age group, ending (8-10)
17.00 – 22.00 Rehearsals for I and III age groups (Narva Culture Hall Rugodiv, A.Pushkin str. 8)
19.00 Announcement of the results of the I round, II age group (notice-board, website)

February 1 (Wednesday)
08.00 – 09.40 Rehearsals on the stage for I and III age groups (Narva Culture Hall Rugodiv, A.Pushkin str. 8)
09.40 – 09.55 Piano tuning
10.00 – 11.00 II round I age group
11.00 – 11.30 Break
11.30 – 13.00 II round III age group
13.00 – 15.00 Lunch (Ranna Resto, Linnuse 2)
15.00 – 22.00 Rehearsals on the stage for II age group, II round (Narva Culture Hall Rugodiv, A.Pushkin str. 8)
18.00 Excursion «Legends of the Old Castle» (15 persons, in English (Narva Castle, Peterburi str. 2)
19.00 Announcement of the results of the II round I, III age groups (notice-board, website)

February 2 (Thursday)
08.00 – 09.40 Rehearsals on the stage for II age group round (Narva Culture Hall Rugodiv, A.Pushkin str. 8)
09.40 – 09.55 Piano tuning
10.00 – 12.00 II round II age group
13.00 - 15.00 Lunch (Ranna Resto, Linnuse 2)
15.00 – 22.00 Rehearsals in Narva Music School, Karja 3 (if necessary)
17.00 – 18.30 Concert of the participants of the competition (Narva Castle, Peterburi str. 2)
After the concert: Excursion «Legends of the Old Castle» (15 persons, in Estonian (Narva Castle, Peterburi str. 2)
19.00 Announcement of the results of the II round II age group (notice-board, website)

February 3 (Friday)
08.00 – 10.00 Rehearsals in Narva Music School (if necessary)
10.00 – 14.00 Master class and roundtable discussions of the Jury (Narva Culture Hall Rugodiv, A.Pushkin str. 8)

12.00 – 13.20
13.40 – 15.00 Rehearsals with an orchestra on the stage, III age group Concert Hall Geneva (Vyidu str.2)

13.00 – 15.00 Lunch (Ranna Resto, Linnuse 2)
18.00 Announcement: Participants of the final concert, I age group, II age group (Concert Hall Geneva)
18.00 – 20.00 III round III age group in Concert Hall Geneva
21.00 Announcement: Participants of the final concert, III age group

February 4 (Saturday)
09.00 – 11.00 Rehearsals on the stage for the participants of the final concert in Concert Hall Geneva (Vyidu str.2)
12.00 - 13.00 Awarding (Narva Castle, Peterburi str. 2), dress code: semi-formal
13.00 – 14.30 Lunch (Ranna Resto, Linnuse 2)
15.00 – 16.30 Rehearsals with an orchestra, III age group
17.00 Concert of laureates (Concert Hall Geneva, Vyidu str.2)

February 5 (Sunday)
08.00 Departure from Narva to Tallinn. Route: hotel Inger, hotel Narva
12.00 Arrival in Tallinn
12.00 – 13.15 Rehearsals. Soloists MUBA Concert Hall
13.15 – 14.30 Rehearsals with an orchestra MUBA Concert Hall
15.00 Concert of laureates in Concert Hall MUBA
After the concert: departure to Narva

 

* The program can be changed. 

 


 

Participants of XV International F. Chopin Competition


I Age Group

1.Ats, Annabelle
Estonia
2.Bartula, Patricija
Latvia
3.Borkowska, Alicja Pia
Poland
4.Brzostowicz, Mikolaj
Poland
5.Kim, Geonho
Korea
6.Nguyen, Ha Vy
Poland
7.Pliousnina Kyrychenko, Luana Valeria
Portugal
8.Poll, Ingmar
Estonia
9.Liu, Yifan
China
10.Tahk, Lorelei
Estonia
11.Zhao, Matthea Ranran
UK

 

II Age Group

1.Amiraslanova, Shirin Sabir Qizi
Azerbaijan
2.Cierach, Maja
Poland
3.Dambite, Estere
Latvia
4.Grundulis, Reinis
Latvia
5.Jasnowska, Joanna Maja
Poland
6.Krystian-Browalska, Zuzanna Maria
Poland
7.Lejina, Ruta
Latvia
8.Maškova, Maria
Estonia
9.Mei, Wenxi
China
10.Mosin, Maxim
Estonia
11.Mrozik, Przemyslaw
Poland
12.Orlova, Ustinia
Estonia


III Age Group

1.Coroli, Elizaveta
Moldova
2.Czerwinski, Piotr Zbigniew
Poland
3.Heina, Mattias
Estonia
4.Ravi, Samir
USA
5.Rak, Dominika Wiktoria
Poland
6.Sannikova, Daria
Ukraine
7.Sen, Efe

Turkey
8.Kozak-Solyom, Bonis
Hungary

 
 


 

Attention!

Registration of participants of the competition continues from October 1.

The conditions for entering the country and staying in the country can be found on the official website of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Estonia www.vm.ee.


Registration

Applications should be sent in the period 01.10.2022–15.11.2022 by e-mail: narvamuusikakool@gmail.com

To get registered, each competitor should send the following:

• registration form, completed legibly in printed letters without abbreviations, in Estonian, English or Russian language (Appendix 1),

• photocopy of passport, for visa to Estonia copy of the first page of the passport,

• 9x12 color photo in digital format

• a link to performance on YouTube with two compositions recorded in the period 01.10.2022-15.11.2022.

The video contains:

1. Virtuoso etude by choice (may not be included in the competition program),

2. The work of Chopin - participant's choice (from the competition program).

The registration documents that are not properly completed will not be accepted!

Address for registration: narvamuusikakool@gmail.com

Contact information: Narva Music School +372 35 92691.


Polish Flag Day Concert Act,   3.05. 2022, Tallinn

 

Galina Moldon, orgkommittee chairman (left), Jakub Kuszlik, piano (in the center), Tatjana Gontšarova, orgkommittee vice-chairman(on right)

 

 

 

                                                                                               Jakub Kuszlik, piano