print contact

2023

Lembit Orgse on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli Reet Vanaselja ja prof. Bruno Luki õpilasena ning Tallinna Konservatooriumi (nüüdne Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia) prof. Bruno Luki ja Kalle Randalu klaveriklassis. Täiendanud end 1988-1990 Rimski-Korsakovi nim Peterburi Konservatooriumis assistentuur-stažuuris prof. Vladimir Nilseni juures. 2013 aastal kaitses L. Orgse doktorikraadi muusika alal. Ta on 1982. aastal Leedus toimunud Ciurlionise-nimelise konkursi laureaat ning esinenud pianistina ja klavessinistina erinevate solistide, ansamblite- ja orkestritega (Tallinna keelpillikvartett, Rahvusooperi puhkpillikvintett, Hortus Musicus, ERSO, Tallinna Barokkorkester, Corelli Consort jt) nii kodu- kui välismaal. Basso continuo mängijana on osalenud paljude suurvormide (Bachi passioonid ja kantaadid, Händeli oratooriumid jne) ettekannetel, mis teeb temast hinnatud varajase muusika interpreteerija. Ulatuslikumad J. S. Bachiga seotud kontserdiprojektideks on olnud Prantsuse ja Inglise süitide ettekanded sarjas ”Tantsud klahvidel”; kõikide kammersonaatide esitused koos eesti väljapaistvate keelpilli- ja puhkpillisolistidega ning klavessiinikontserdite esitused koostöös orkestriga Klaaspärlimäng Sinfonietta Tallinna Bachi festivalidel ja Mustonenfestil. Viimaste aastate kontserttegevuses on olulisel kohal ka mitmed soolokavad haamerklaveril C. P. E. Bachi, J. Haydni, W.A. Mozarti ja M. Clementi jt loomingust. Lembit Orgse on tuntud klaveripedagoogina, kelle õpilased on silma paistnud riigisisestel ja rahvusvahelistel konkurssidel. Praegu töötab ta varase klahvpillimuusika professorina ja Interpretatsioonipedagoogika õppejuhina Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning on ühtlasi ka Eesti Klaveriõpetajate Ühingu juhatuse esimees (EPTA). Lembit Orgse on nõutud lektor ja meistrikursuste läbiviija. Tema loengute teemad hõlmavad barokk- ja klassikalise muusika (J .S. Bach ja J. Haydn) interpretatsiooni jt klahvpillimetoodika küsimusi.

 

Janusz Olejniczak on üks silmapaistvamaid kaasaegseid Chopini interpreete. Ta sündis Wrocławis, oli 8. rahvusvahelise Chopini nim pianistide konkursi noorim laureaat (1970), samuti sai ta auhinna Napolis toimunud Alfredo Cazella nim rahvusvahelisel konkursil. Ta on esinenud Euroopas, Põhja- ja Lõuna-Ameerikas, Aasias ja Austraalias, maailma kuulsaimates kontserdisaalides – Berliini Filharmoonia, Buenos-Airese Colon teater, Pleyeli saal, Suntory hall, Lincolni keskus, Tonhalle Düsseldorfis ja Kontsertgebau. Ta on olnud mitmeid kordi klaverikonkursside žürii koosseisus ning andnud meistriklasse piiri taga - Euroopas, Kanadas, Jaapanis ja Kolumbias. Lisaks klassikalisele repertuaarile esitab ka kaasaegset Poola muusikat (sh Lutosławski, Goretski ja Kilar). On esinenud orkestritega Witold Rowicki, Stanislav Wislotski, Kazimir Corda, Antonia Vita, Jerži Maksimjuka, Wojciech Michniewski, Tadeusz Strugala, Charles De Tua, Andrey Boreyko, Grzegorz Nowak, Jacek Kaspszyki ja teiste käe all. Aastaid on töötanud koostöös Marek Mose ja AUKSO orkestriga. Ta oli üks esimesi, kes esitas Chopini muusikat ajaloolistel instrumentidel ning on Varssavis toimuva festivali «Chopin ja tema Euroopa» alaline külaline. Ta on esinenud koos Martha Argerichi ja Maria Joao Piresiga. Ta on esinenud mitmeid kordi koos Frans Brüggeni Kaheksateistkümnenda sajandi orkestriga ja Elyseumi väljade orkestriga Philippe Errevege taktikepi all. Ta on teinud üle 40 helisalvestuse, sh Roman Polanski filmile « Pianist» ja Andrej Žulawski filmile «Helesinine noot». Tema poolt Fr.Chopini Instituudile tehtud salvestiste hulgas paistab eriliselt silma hiljaaegu lõpetatud ajaloolisel instrumendil esitatud masurkade täielik kogu. Teda on autasustatud Poola Taassünni ordeni ohvitseriristiga (2000.a), «Gloria Artis» kuldmedaliga (2005.a) ja preemiaga «Frederick» (8 korda). Alates 2015.a oktoobrist töötab ta Varssavi Frederick Chopini Muusikaülikoolis. 

 

Rūta Rikterė on Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia klaveriosakonna professor, doktorikomitee esimees ja õppeprorektor.
Ta on lõpetanud Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia (1986), kus ta hiljem täiendas end solisti, saatejuhi, kammeransambli muusiku ja pedagoogi erialadel.
Rūta Rikterė on rahvusvahelise M.K. Čiurlionise klaverikonkursi (1982), Roomas toimuva rahvusvahelise Valentino Bucchi klaveriduo konkursi laureaat (1991) ja Leedu Muusikute Liidu maineka auhinna «Kuldne plaat» (2001) võitja.
1997. aastal pälvis pianist riikliku kultuuri- ja kunstipreemia (Leedu).
Üle 30 aasta on Rūta Rikterė koos pianist Zbignevas Ibelgauptasega edendanud klaveriduo žanri. Ta on osalenud erinevatel muusikasündmustel nii Leedus (Vilniuse festival, Pažaislise muusikafestival, Thomas Manni festival, Gaida kaasaegse muusika festival) kui ka välismaal, näiteks rahvusvahelistel festivalidel Poolas (Warszawska Jesień (Varssavi sügis)), Taanis (Musikhost), Ljubljana suvefestivalil Sloveenias, Saksamaal (Usedomer musik festival), Kanadas (Music Niagara), Valgevenes ja Ukrainas.
Klaveriduo liikmena on Rūta Rikterė andnud kontserte Poola Raadio sümfooniaorkestri, Valgevene Vabariigi Riikliku Kammerorkestri ja suuremate Leedu orkestritega, tehes koostööd selliste dirigentidega nagu Arturo Tamayo, David Geringas, Olivier Grangean, José Serebrier, Pavel Berman, Juozas Domarkas, Saulius Sondeckis jt.
Rūta Rikterė ja Zbignevas Ibelgauptase duo on andnud kontserte Jaapani, USA, Šveitsi, Itaalia, Prantsusmaa, Saksamaa, Sloveenia, Iirimaa, Läti ja teiste riikide muusikasaalide lavadel. Nad esinesid 2009. aastal Vilniuse Euroopa kultuuripealinna üritustel. 2013. aastal kutsuti muusikud esinema Euroopa Liidu Nõukogu eesistujariigi Leedu tähtsatel üritustel. Duo kontserdid on olnud eetris Leedu ja Euroopa raadios ja Leedu televisioonis. Duo on välja andnud ka mitu CD-d.
Rūta Rikterė on välja töötanud muljetavaldava kontsertrepertuaari, mis koosneb peamiselt kahele klaverile kompositsioonidest Johann Sebastian Bachist kuni kaasaegse muusikani. Ta pühendub Leedu heliloojate kaasaegsele muusikale, propageerib Leedu muusikalugu, toimetab partituure ja on paljude Leedu heliloojate teoste algataja ja esmaesitaja.
Rūta Rikterė korraldab meistrikursusi nii Leedus kui ka välismaal ja võtab sageli rahvusvaheliste ja riiklike konkursside žüriitööst osa. Ta on olnud koordinaator ja partner paljudes Kultuuri toetusfondi (Leedu) ja Vilniuse linnavalitsuse poolt toetatud projektides.
 

Toms Ostrovskis õppis klaverit Emils Darzins nim Muusikakeskkoolis, Jāzeps Vītols nim Läti Muusikaakadeemias (JVLMA) ja Guildhalli Muusika- ja Draamakoolis. Alates 2007. aastast on Toms Ostrovskis JVLMA klaveriosakonna liige (praegu dotsent). Ta on juhtinud meistrikursusi Lätis, Leedus, Eestis, Soomes, Itaalias, Islandil, Rootsis, Poolas, Suurbritannias ja teistes riikides. Ta on aktiivne kammermuusik ja osaleb sageli erinevates soolo- ja kammermuusika projektides Lätis ja välismaal. Toms Ostrovskis on teinud arvukaid salvestusi Läti Raadio 3 «Klasika» jaoks. Alates 1998. aastast on ta Läti Klaveriõpetajate Ühingu liige (juhatuse liige alates 2010. aastast), kes esindab EPTA Läti festivalidel ja konverentsidel kogu Euroopas. 2007. aastal osales ta aktiivselt innovatiivse konservatooriumi (ICon) projektis, rahvusvahelises koostöös, et stimuleerida teadmiste jagamist, innovatsiooni ja peegeldavat praktikat konservatooriumis. Alates 2014. aastast on ta «Talents of Inese Galante» konkursi direktor ja 2019-2022 juhtis ta Riia Jurmala muusikafestivali haridusalgatust, korraldades selliste tuntud muusikute rahvusvahelisi meistriklasse nagu Mischa Maisky, Yefim Bronfman, Andras Schiff. Alates 2016. aastast on Toms Ostrovskis olnud Nordpluse kunstiakti võrgustiku liige, arendades ettevõtlusvõimalusi kõrgemates muusikaharidusasutustes; alates 2017. aastast on ta Läti Investeerimis- ja Arenguagentuuri loomemajanduse inkubaatori projekti hindamise komitee liige. Alates 2018. aastast on Toms Ostrovskis JVLMA esituskunsti osakonna juhataja.

 

Dr Niklas Pokki (1976) on Soome tähtsaima iga-aastase klaverisündmuse Mänttä muusikafestivali asutaja ja kunstiline juht alates 1999. aastast. Ta töötab Helsingi Kunstide Ülikooli Sibeliuse Akadeemia klaveriosakonna juhatajana. Mitmed tema õpilased on võitnud auhindu riiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel. Pokki on aktiivne meistriklassi õpetaja ja õppejõud ning ta pidevalt osaleb žirii töös riiklikel ja rahvusvahelistel pianistide võistlustel. Ta on ka maineka talendi haridusprogrammi, Soome Noorte Klaveriakadeemia kaasasutaja ja koordinaator.
Pokki on esinenud solistina koos nt. Baden-Badeni Filharmooniaorkestri ja Tallinna Kammerorkestriga. Ta on esitanud nt. Jean Sibeliuse, Erkki Melartini, Kalevi Aho, Osmo-Tapio Räihälä ja Tõnu Kõrvitsa teoseid. Ta on mänginud ringhäälingukontserte (Soome ringhääling, Classic FM, Eesti Klassikaraadio ja SWR1) ning teinud stuudiosalvestusi.
Niklas Pokki õppis Sibeliuse Akadeemias ja Saksamaal Karlsruhe Muusikaülikoolis. Tema õpetajate hulgas on Matti Raekallio, Teppo Koivisto, Erik T. Tawaststjerna, Carmen Piazzini ja Emanuel Krasovsky.